Hamburg

OgólneGaleriaHoteleMapaImprezy

Historia Hamburga

Historia miasta zaczyna się od 4 wieku p.n.e kiedy to nad brzegiem Łaby zostały założone pierwsze osady. Po wojnie z zasiedlającymi te tereny Sasami (799-804) cesarz Imperium Rzymskiego Karol Wielki wybudował chrześcijański kosciół, aby misjonować pogańską północ Europy. Aby ochraniać kościół wybudowano również gród warowny, który nazwano Hammaburg - i stąd też bierze swój początek dzisiejsza nazwa Hamburg.
W XIIw rzeka Łaba zdobywała coraz większe handlowe znaczenie, czego następstwem było nadanie Hamburgowi statusu Wolnego Miasta Rzeszy i przywileju pobierania ceł nad Łabą.
Z rokiem 1356 wiąże sie ciekawa tradycja - co roku dokładnie 24 lutego - w dzień Świętego Macieja - organizowana jest uczta, pod czas której świętuje się nadejście wiosny. W średniowieczu podejmowano podczas uczty decyzje polityczne np. co do wyboru burmistrza.
W roku 1558 w Hamburgu zostaje otwarta giełda, będąca pierwszą giełdą na ziemiach niemieckich dzieki czemu miasto rozwija się jeszcze prężniej, a w 1619 Hamburg był największym niemieckim miastem.
W 1678 otwarta zostaje hamburska Opera, która jest jedną z pierwszych oper w Europie, a w 1767 otwarty zostaje Hamburski Teatr Narodowy, dzięki któremu miasto przeżywa również rozkwit kulturalny.
W XIX wieku wraz z postępującą industralizacją Hamburg znacznie zwiększył swoje granice wchałaniąc okoliczne wsie i miasteczka. W połowie XIX w. Haburg liczył sobie już 50 tysięcy obywateli, natomiast na początku XX w. w Hamburgu mieszkało już ponad 1 mln mieszkańców.
W 1943 roku miasto zostało bardzo zniszczone podczas nalotów wojsk alianckich, zgineło wtedy ponad 40.000 ludzi.

Hamburg - Znajdź hotel:

Data od:       Data do: